KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

İlahiyat Fakültesi

Fakültemizde 2019 Yılı Prof. Dr. Fuat Sezgini Anma Etkinlikleri Çeşitli Programlarla Kutlandı-06.02.2020

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı etkinlikleri kapsamında Fakültemiz tarafından Dekanımız Mehmet Akif Özdoğan ve Öğretim Elemanlarımız farklı kamu kurum ve kuruluşlarında konferanslar verdiler. Gençlere Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı, çalışmaları, düşünceleri, Müslüman kaşiflerin tanıtılması ve İslami İlimlere yapmış olduğu katkılar anlatıldı.


26 Nisan 2019’da Dekanımız Mehmet Akif ÖZDOĞAN tarafından 15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulunda Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Gençlik konulu konferans verildi.


Kaharamanmaraş Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anma konulu konferans düzenlendi.

Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan’ın verdiği konferansta, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam coğrafyasının neleri yapıp bilimsel açıdan neleri ortaya koyduğunu belgeleriyle, bilgileriyle ve öğrettiği teknolojiyi modelleyerek bizlere sundu. Bize de yeniden bunları gündeme taşımak düşüyor diyerek konuşmalarını sürdürdü.Dekanımız yapılan çalışmaların bilim tarihimiz için hayırlara vesile olmasını dileyerek konferansı tamamladılar.

Fakültemiz İlahiyat Arapça Bölümü Fuat Sezgin ve Bilim Tarihi konulu Seminer  23.12.2019 Pazartesi günü Saat 13:15’te Türkoğlu İlahiyat Bölümünde düzenlendi.Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK K. Maraş İl Müdürlüğü Erkek Öğrenci Yurdunda Dekanımız Mehmet Akif Özdoğan tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin anlatıldı.

Adalet Bakanlığı K.Maraş Personel Eğitim Merkezinde 2019 "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" Kapsamında Konferans Düzenlendi.

Kahramanmaraş Personel Eğitim Merkezinde 806. Dönem İnfaz ve Koruma Memuru Yetiştirme Eğitimi, 809. Dönem Terör Hükümlü ve Tutuklular ile Çalışan Personele Yönelik Uzmanlaşma Eğitimi, 811. Dönem Sağlık Memuru Uyum Eğitimi eğitimlerine katılan kursiyerlere kültürel faaliyetleri kapsamında konferans düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesi kapsamında düzenlenen konferansa konuşmacı olarak, Fakültemiz Öğretim Üyesi Dr.Halit Çil katıldı.

KSÜ’de, "Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anlamak" Konulu Konferans Düzenlendi
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Akademi İlahiyat Öğrenci Topluluğu tarafından Emekli Vali Adnan Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı "Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anlamak" konulu konferans düzenlendi.


Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Gençoğlan, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ünsal, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım, Pazarcık Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Fetih Yanardağ, Genel Sekreter Doç. Dr. Fatih Tiyek, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç yaptı. İlim, irfan ve medeniyetin bir milletin değil bütün insanlığın malı olduğuna dikkat çeken Milletvekili Kılıç, bugünkü çağdaş medeniyetin batının Müslümanlardan aldığı bilgiyle gelişen bir medeniyet olduğunu söyledi.
Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ise İslam bilim ve teknoloji tarihi üzerine yapmış olduğu önemli çalışmalarla gelecek nesillere kıymetli bir miras bırakmış olan Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlamanın ve en doğru şekilde anlatmanın çabası içerisinde olduklarını ifade ederek, üniversite olarak 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında birçok önemli etkinliğe imza attıklarını söyledi. Prof. Dr. Fuat Sezgin hocanın ilmî çalışma düzeyinde çok sayıda dili iyi şekilde kullandığını ve günde 17 saat çalıştığını belirten Rektör Can, O’nun çalışma disiplini ve ortaya koyduğu eserler yönüyle örnek bir şahsiyet, bize köklerimizi ve değerlerimizi hatırlatan kıymetli bir ilim insanı olduğunu ifade etti. Açılış konuşmasının ardından Emekli Vali Adnan Yılmaz "Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anlamak" başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi. Büyük bir ilgiyle takip edilen konferansın sonunda Emekli Vali Adnan Yılmaz, "Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anlamak" isimli kitabını katılımcılar ve öğrenciler için imzaladı. Konferans programının ardından Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ve Rektör Prof. Dr. Niyazi Can tarafından Emekli Vali Adnan Yılmaz’a günün anısına hediye takdim edildi.KSÜ'de Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İslami İlimler Konulu 1. Ulusal Genç Akademisyenler Sempozyumu


İslam Medeniyeti birikimlerinin yeniden keşfi sürecinin önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin’in mirasını ve hatırasını yaşatmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edildi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İslami İlimler konulu 1. Ulusal Genç Akademisyenler Sempozyumu’nun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Rektör Can, sempozyumun faydalı olması temennisinde bulundu.

KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan ise konuşmasında Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Batı’ya karşı dik duruşu ve İslam medeniyetinin doğru anlatılması bakımından çok değerli bir isim olduğunu söyledi.

SAMER Müdürü Prof. Dr. Şaban Öz de bir konuşma gerçekleştirerek SAMER’in amaç ve hedeflerine ilişkin bilgiler verdi. 1. Ulusal Genç Akademisyenler Sempozyumunun 9 oturumda gerçekleştirileceğini belirten Prof. Dr. Şaban Öz, farklı üniversitelerden 35 genç akademisyenin sempozyumda konuşmacı olarak yer aldığını ifade etti.

Protokol konuşmalarının ardından Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlatan belgesel film gösterimi gerçekleştirildi. Sempozyum açılış konferansını Afyon Kocatepe Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Güler yaptı. “Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Kitap Medeniyetimiz” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Güler, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam medeniyetinin doğru anlatılması adına yürüttüğü çalışmalardan ve İslam medeniyetinin bilim dünyasına sunduğu katkılardan bahsetti.

Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyumun ilk oturumuna üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak başkanlık etti. Sempozyum, öğleden sonra İlahiyat Fakültesindeki 4 farklı salonda gerçekleştirilen 8 oturumun ardından son buldu