KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

İlahiyat Fakültesi

Üniversitemizde Siyer Konferanslarının 2’ncisi Düzenlendi: “Bir Yaşam Modeli Olarak Sünnet”-01.11.2019

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanlığı ve KSÜ Siyer-i Nebi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAMER) işbirliğiyle Siyer Konferanslarının 2‘ncisi gerçekleştirildi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak yaptı. Pak, çok sayıda insanın ilminden istifade ettiği bir ismi üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan ve SAMER Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Feyza Betül Köse de birer selamlama konuşması yaparak konferansın düzenlenmesine katkı sağlayan isimlere teşekkür ettiler.

Açılış konuşmalarının ardından SAMER Müdürü Prof. Dr. Şaban Öz’ün moderatörlüğünü gerçekleştirdiği ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı “Bir Yaşam Modeli Olarak Sünnet” başlıklı konferans oturumuna geçildi.

Prof. Dr. Şaban Öz’ün sünnete ilişkin sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, “İslam temel karakteristiğini belirleyen esaslar metin olarak Kur’an’da, uygulama ve ilk hayata aktarma olarak da sünnette ifadesini bulmuştur.” diye konuştu.

Program, öğrenci ve katılımcıların konuya ilişkin sorularının cevaplandırılmasının ardından son buldu.