KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

İlahiyat Fakültesi

Fakültemizde “Ahilik Kültürü” Başlıklı Konferans Gerçekleştirildi-30.03.2022

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda 29 Mart Çarşamba günü saat 13:30’da “Bir İşadamının Gözünden Ahilik” başlıklı konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmalarını Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Akif ÖZDOĞAN yaptı. İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Görevlilerinden Arif YÜCEL hocamızın moderatörlüğünde başlayan konferans Kahramanmaraş’ın saygın ve tanınmış İşadamlarından Ökkeş BALSUYU’ nun katılımı ile devam etti.

Ökkeş BALSUYU konuşmasının başlangıcında, bir esnaf dayanışma teşkilatı olan ve tarihimizde büyük bir öneme sahip bulunan ahilik hakkında detaylı bilgiler sundu ve ahiliği sosyal hizmet, yönetim felsefesi, eğitim gibi farklı disiplinlerle birlikte ele alarak değerlendirdi. On üçüncü yüzyıl Anadolu’sunda Ahilik teşkilatını doğuran nedenler hakkında da detaylı bilgiler veren İşadamı BALSUYU, Ahiliğin kurucusu kabul edilen Ahi Evran’ın kişiliği ve dönemin Ahi şahsiyetleri üzerinde durdu.  Anadolu şehir ve kasabalarında bulunan Ahi teşkilatlarının o dönemki görünümünü dönemin tarihi kaynaklarının verileri ışığında açıkladı.

Son olarak, Ahi teşkilatının iç yapılanmasından, Ahilerin eğitiminden, geleneklerinden ve Ahilik kültüründen bahseden İşadamı BALSUYU, Ahilik teşkilatının Osmanlı Devleti’ndeki gelişimi ve Loncalara dönüşümüyle ilgili bilgi vererek konuşmasını noktaladı.

 

Konferansta Ahilik ve Ahi Evran hakkında bilgiler veren Kahramanmaraş İlahiyat Eğitimini Destekleme Derneği adına emekli Müftü Ahmet ÇELİK, “Ahilik bizim medeniyetimizin varlık sebebidir. Ahilik sadece bir esnaf teşkilatlanması değildir. Bir medeniyet hareketidir. Ahilerin en önemli özelliği inançlarını hayatlarına tatbik etmeleridir” dedi.

 

Akademik Personel ve Öğrencilerimizin salonu hınca hınç doldurduğu konferans Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Akif ÖZDOĞAN’ın ve Moderatör Öğretim Görevlisi Arif YÜCEL hocamızın İşadamı BALSUYU’ na çiçek takdimi ile son buldu.