KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

İlahiyat Fakültesi

Türkiye’de Bir İlk: KSÜ’den Müslüman Kadının Tarihi Sempozyumu-16.05.2022

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Siyer-i Nebi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAMER) tarafından Müslüman Kadının Tarihi Sempozyumu düzenlendi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda düzenlenen sempozyum 3 oturumda, Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak,  İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan, İl Müftüsü Mustafa Tekin, çeşitli üniversitelerden katılan kadın akademisyenler, personel ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Rektör Can, “Kadın, uygarlığı oluşturan, taşıyan ve ilerleten ana unsurdur.” diyerek kadının tarihi vasfına ve önemine değindi. Medeniyetin öncelikle kadın ve eserleri sayesinde ilerleme gösterdiğini, kadına layık olan değerin verilmesi gerektiğini dile getiren Rektör Can, İslamın ilk tebliğ edildiği günden bugüne tarihi yazan ve tarihin yazdığı kadınları öğrenmek için tamamı kadın araştırmacıların farklı konularda kadın tarihini yazan ve Türkiye’de ilk olan sempozyumu düzenleyen akademisyenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyza Betül Köse, SAMER tarafından yapılan faaliyetlerle ilgili bilgiler vererek ilk defa müslüman kadın akademisyenlerin Müslüman Kadının Tarihini araştıran bir çalışma yaptıklarını ve tarihte olanı olduğu gibi aktarmayı hedeflediklerini söyledi.

Sempozyumda Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nahide Bozkurt “Kutsal Metinler ve Müslümanların Kadın Algısı Üzerine” başlıklı açılış konferansını gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen oturumların ardından katılımcılara teşekkür belgesi takdim edildi.