KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

İlahiyat Fakültesi

Fakültemizde “15 Temmuz Ruhu” konulu konferans düzenlendi-20.07.2022

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri kapsamında Fakültemizde 15 Temmuz Ruhu konulu konferans düzenlendi. Konferans Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi CAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya PAK, Genel Sekreter Doç. Dr. Fatih TİYEK ve Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif ÖZDOĞAN ile akademik personel ve öğrencilerimizin katılımlarıyla İlahiyat Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Akif ÖZDOĞAN, "Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı milli mücadele tarihimizde ne kadar önemliyse 15 Temmuz günü yaşananlar da demokrasi tarihimiz için o denli önemlidir. Duamız milletimizin bir daha böyle bir demokrasi karşıtı müdahale ile karşılaşmamasıdır" dedi.

Programın devamında Rektörümüz Prof. Dr. Niyazi CAN konuşmasında “Cumhuriyet Döneminde Ülkemizde de çeşitli darbeler oldu ve bunun en son örneği de 15 Temmuz’dur. 

15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimizin egemenlik haklarına, birlik ve beraberliğimize, demokrasimiz ile Türkiye Cumhuriyetinin değerlerine doğrudan ve açıktan bir saldırı gerçekleştirilmiştir, Türk Milleti Ecdat Yadigârı Vatanına, Rengini Şehitlerin Kanından Alan Al Bayrağına, Yüce Devletine ve Aziz Milletine Sahip Çıktı” dedi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, Fakültemiz Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Çetin ‘15 Temmuz Ruhu’ konulu konferans verdi. Konuşmasında, 15 Temmuz devletimizin ve milletimizin bekası uğruna canlarını seve seve veren, Anadolu toprağını canından aziz bilen yiğit vatan evlatlarının hainlere fırsat vermediği kahramanlık destanıdır. “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” bu topraklara yüzyıllardır hakim olan, bizi biz yapan, bizi bir ve beraber kılan değerlerin özümüze, ruhumuza ve benliğimize nasıl işlendiğinin ispatıdır.

15 Temmuz tüm dünyaya yüzyıllardır bu topraklara aşkla bağlı olan aziz Türk milletinin evlatlarının kıyamete kadar bu aşktan asla vazgeçmeyeceğinin somut bir göstergesi olmuştur. Vatan uğruna seve seve canından vazgeçen, hayallerini, hülyalarını, umutlarını, sevinçlerini, ideallerini, eşlerini, yavrularını, ana ve babalarını bırakıp sonsuzluğa yürüyen vatan evlatlarını unutmamak ve unutturmamak geride kalan bizlerin en önemli vazifesidir” diye konuştu. Konferans Doç. Dr. Erol Çetin’in konuşmasının ardından sona erdi.